wernisaż Anna Uliasz – Teren Zabawa

Wernisaż: 21.10.2022, godz. 17:00
Czas trwania: 21.10 – 31.10.2022
Godziny otwarcia: dni robocze 15-18, weekendy 13-18
Adres: Galeria i, ul. Józefińska 21, Kraków

Artystka: Anna Uliasz
Kuratorka: Izabela Makocka
Pamiętam zabawy na osiedlu do wieczora. Ograniczona przestrzeń i szarobury klimat osiedla nie stawał na przeszkodzie, aby były pełne życia, różnorodności i kolorów. Pamiętam wiele zabaw bazujących na wytworach wyobraźni. Wiązały się ze współzawodnictwem, rywalizacją, naśladownictwem i przede wszystkim odbywały się „na niby”. Czasami towarzyszyły im negatywne emocje, ale wciąż nie traciły na swojej wyjątkowości i magiczności. James E. Combs twierdzi:

„Ludzie dość powszechnie myślą o swym dzieciństwie jako szczególnym, mitycznym i szczęśliwym czasie, wolnym od trosk i smutków dorosłości. Wspominamy ten złoty wiek jako czas zabawy, wymazując często z pamięci obrazy dziecięcego bólu, nudy czy obaw”.

To właśnie ta myśl i wspomnienia skłoniły mnie do przyjrzenia się bliżej zagadnieniu zabawy. Inspiracją są zatem rozrywki dziecięce, choć nie chcę się ograniczyć tylko i wyłącznie do nich. Zabawa towarzyszy nam przez całe życie, przybierając najróżniejsze formy i spełniając określone założenia oraz cele, w zależności od poszczególnych etapów ludzkiego życia. Kojarzy nam się najczęściej z dowcipem, wygłupami, wesołością, choć może być też brana na poważnie, z zaciętością, czy nieczystymi intencjami.
Prezentowany cykl zatytułowany „TEREN ZABAWA”, jest wynikiem podjęcia próby zabawy również przeze mnie. Przybieram postać mistrza gry, który konstruuje podwójną rzeczywistość – zabawę w fotografowanie zabawy.
Prezentowana wystawa jest pracą dyplomową na Wydziale Grafiki ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Cykl powstał w Pracowni Fotografii I, pod kierunkiem dr hab. Agaty Pankiewicz, dr Natalii Wiernik i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno.

Promotor pracy dyplomowej: dr hab. Agata Pankiewicz, prof. ASP

Galeria I/Wernisaż