Warsztaty malarstwa japońskiego sumi-e w Galerii Apteka

Filozofia w czerni i bieli.

Malarstwo sumi-e to sztuka sugestii w minimalistycznym wydaniu. Czerń i biel pozostają głównymi kolorami, a bogactwo wyrazu tkwi w cieniach, jakości i ilości kresek, łączeniu różnorodnych efektów. Im mniej tym więcej.

Grono wielbicieli tego stylu malarskiego spotkało się w ostatni weekend w Galerii Apteka, aby zgłębiać tajniki tradycyjnych technik japońskich pod kierunkiem Małgorzaty Olejniczak, specjalistki w tej dziedzinie. Był to weekend wypełniony intensywną pracą poświęconą pejzażom, do których inspiracje zostały zaczerpnięte z przykładów wielkich mistrzów malarstwa japońskiego. Czas niezwykle dynamicznej kreatywności, rozwoju i postępów.

Małgorzata Olejniczak – artystka i wieloletnia pedagog, studentka jednego z najwybitniejszych mistrzów sumi-e w Japonii, Tohuna Kobayashi, regularnie przekazuje swoim uczniom wiedzę zdobywaną latami u źródeł tradycji malarstwa tuszowego. Naucza japońskiego malarstwa w Szwajcarii, Niemczech i Polsce, m.in. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, jak również prowadzi kursy i warsztaty online.
www.m-olejniczak.ch

Wydarzenia