Tabula Rasa / performance / Wesoła

TABULA RASA/ Alek Janicki/ Kultura Futura
Antoni Gralak/ Formacja HiQ/ ASP/ Teatr KTO
Wesoła Art Park/ 19.06.2021/ godz. 21.00/ ul Śniadeckich 7-13

Akcja parateatralna w przestrzeni publicznej

Żałujcie, że nie widzieliście swoich oczu, kiedy rysowaliście. Ja sobie spacerowałem pomiędzy Wami i obserwowałem to skupienie, to kiedy cała przestrzeń zatrzaskuje się między oczami a kartką papieru czy powierzchnią obrazu. Jestem trochę wzruszony, ponieważ widzę tutaj przyszłość naszego miasta, widzę miasto, w którym mieszkańcy tworzą, nie są biernymi zjadaczami kultury, ale każdy ma coś od siebie do powiedzenia. Bardzo Wam wszystkim serdecznie dziękuję i gorąco wierzę, że tutaj w tym miejscu zacznie bić nowe serce naszego miasta, w którym my wszyscy razem będziemy uczestniczyć, każdy będzie miał coś swojego do zaproponowania. Alku, bardzo serdeczne dzięki, to wielkie wydarzenie, początek nowej ery Krakowa, w którym nie chodzimy tylko po muzeach, ale to my tworzymy sztukę. Serdeczności.

prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk

Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Podziękowania dla:
Teatr KTO
Przystanek Wesoła
Open Eyes Economy
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Teatr im. Juliusza Słowackiego

Transmisja z wydarzenia tutaj:

Performance w sposób symboliczny zakończył etap debat i konsultacji społecznych, dotyczących zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Wesoła – rejon ulicy Kopernika”. Poszpitalne budynki wykupione przez miasto Kraków nadal służyć będą dobru obywateli, jednak poza dbałością o zdrowie ciała, służyć będą również zdrowiu ducha Krakowian.

Konsultacje społeczne wskazują w sposób jednoznaczny, że dla obywateli istotne jest, aby z jednej strony Wesoła nabrała nowego charakteru – stała się miejscem innowacji, sztuki, zieloną oazą w centrum miasta, z drugiej jednak ważnym pozostaje zachowanie historii i medycznego dziedzictwa tego miejsca.

Po zakończeniu konsultacji społecznych można przejść do kolejnego etapu działań – kreacji nowej Wesołej, wdrażania w życie wysuniętych przez mieszkańców pomysłów i wizji nowego centrum Krakowa dla Krakowian. Obok historycznego, przyciągającego tłumy turystów Rynku Głównego, Kraków potrzebuje również obszaru dla samych Krakowian – miejsca odpoczynku i sztuki, zaplanowanego w oparciu o nowoczesne myślenie o strukturze miasta, której główną funkcją jest dbałość o dobrostan obywateli.

100 sztalug, na każdej biała, czekająca na wypełnienie kartka. Biała karta historii Wesołej, która czeka na zapełnienie nową treścią i znaczeniem.

Artyści, naukowcy z krakowskich uczelni, społecznicy, zainteresowani losem Wesołej mieszkańcy Krakowa, miłośnicy sztuki. Wszyscy oni stanęli przed białą kartką ustawioną na sztalugach, kładąc w ten sposób symboliczny kamień węgielny pod nową Wesołą. Tabula rasa zaczęła wypełniać się indywidualnymi wizjami, planami, marzeniami, obrazami naszej małej Wesołej, tego, jakim miejscem chcielibyśmy ją widzieć.

Akcji towarzyszyła muzyka w wykonaniu Antoniego Ziuta Gralaka i Formacji HiQ. Hejnał symbolicznie wybrzmiał na Wesołej i uczynił z niej nowe centrum miasta dla samych Krakowian.

Wystawa z okazji 125-lecia polskiej radiologii, interaktywne muzeum medycyny, park, hub nowych technologii Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Komiksu? Pomysłów nie brakuje, a teraz wchodzimy w fazę ich realizacji. Zobaczmy, jak miasto zmienia się na naszych oczach.

Performance/Projekty