Premiera Raportu Kultura i inauguracja projektu Kultura Futura

Multimedialne Forum / Raport Kultura / Kultura Futura

Godz. 11.00, Małopolski Ogród Sztuki, ul Rajska 12

W czasie pandemii COVID-19 i lockdownu Kultura została zamrożona. Na drzwiach instytucji, teatrów, muzeów i galerii wywieszono kartki “nieczynne do odwołania”. Cały sektor został drastycznie wyłączony i pozbawiony zarówno kontaktu z odbiorcą jak i dopływu środków finansowych związanych ze swoją działalnością.

Tak radykalne i dramatyczne doświadczenia wymagają podjęcia działań specjalnych. Koniecznością staje się spotkanie różnych środowisk, wymiana doświadczeń i stworzenie nowych ram współpracy. 22 października w Małopolskim Ogrodzie Sztuki podczas prezentacji Raportu Kultura opracowanego przez ekspertów think tanku Open Eyes Economy doszło do takiego spotkania twórczych środowisk Krakowa.

Ruch Open Eyes Economy to nie tylko rozwijane w środowiskach akademickich koncepcje ekonomiczne. Jego inicjatorzy zawsze podkreślali, że to dzięki artystom skomplikowane teorie naukowe mogą oddziaływać społecznie. Dlatego prezentację dokumentu poprzedziła eksplikacja otwieranego przez Teatr w Krakowie – im. Juliusza Słowackiego i AYA Found projektu Kultura Futura pokazująca, jak w praktyce splatają się ze sobą wydarzenia par excellence interdyscyplinarne.

Podczas spotkania w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbył się również specjalny performance Aleksandra Janickiego z akcji artystycznej Isolation-Confrontation jako symboliczne wprowadzenie do tez przedstawionych w Raporcie Kultura.

Najważniejsze wnioski raportu omówił prof. Jerzy Hausner, po czym przedstawił rekomendacje zespołu eksperckiego. W dyskusji Kultura sposobem na kryzysy, kryzys sposobem na kulturę? zostały one skonfrontowane z doświadczeniami artystów, animatorów wydarzeń kulturalnych i osób kierujących instytucjami kultury Krakowa. Wzięli w niej udział m.in.: Krzysztof Głuchowski, Michał Niezabitowski, Robert Piaskowski, Małgorzata Gołębiowska czy prof. Jacek Purchla. W programie znalazła się również projekcja filmu przygotowanego przez ZAiKS.

Wydarzenie miał zakończyć występ trębacza Antoniego „Ziuta” Gralaka wraz z zespołem 100nka, jednak ze względu na chorobę muzyka koncert musiał zostać odwołany. W zamian za to wydarzenie zakończył performans audiowizualny A message from the cloud Biga Dada Generator i fale EEG w wykonaniu Alka Janickiego.

Całość wydarzenia była transmitowana online na kanale Open Eyes Economy na FB oraz YouTube.

https://www.facebook.com/OpenEyesEconomy

https://www.youtube.com/channel/UCeJr22S3_OlwbZhTeFJoxdg


Powyższe działanie to inicjatywa Open Eyes Economy HUB, Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz AYA Found.

teatrwkrakowie.pl

oees.pl

aptekagallery.com

Spektakl: reżyseria, muzyka, performance: Aleksander Janicki AYA Found / Kultura Futura

Udział wzięli:

Prelegenci:

 • Jerzy Hausner Przewodniczący Rady Programowej OEES, Fundacja GAP
 • Izabela Błaszczyk, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego
 • Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
 • Michał Komar, Wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
 • Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury
 • prof. dr hab. Jacek Purchla, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • dr Joanna Sanetra-Szeliga, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Interlokutorzy:

 • Prof. Andrzej Bednarczyk, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
 • Prof. Andrzej Jajszczyk, członek Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC)
 • Ziyad Raoof, pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce
 • Prof. Jerzy Stelmach, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 

Moderator:

 • Tomasz Janowski, Instytut Wspólnot Obywatelskich, Współautor projektu Kultura Futura

Reżyser i autor spektaklu:

 • Alek Janicki, artysta, performer, AYA Found, Twórca Międzynarodowego Forum Kultura Futura

100NKA GRALAK

Antoni Ziut Gralak – trąbka
Adam Stodolski – kontrabas
Tomasz Leś – gitara
Przemysław Borowiecki – perkusja

100-nka istnieje od 2004 roku.

Trzem „młodym gniewnym” towarzyszy Antoni Gralak, jeden z najlepszych polskich trębaczy, legenda polskiego off jazzu. Prezentują nurt współczesnej europejskiej muzyki improwizowanej. Połączenie muzyki akustycznej z elektroniką, tradycji z nowoczesnością. Artyści wydają piąty album, nagrany w eksperymentalnym Obuh Studio (Rogalów), wykorzystując wyłącznie aparaturę analogową. Jest to jedno z ostatnich tego typu studio nagrań w Europie.

www.100nka.pl
www.facebook.com/100nka

ANTONI „ZIUT” GRALAK

trębacz, kompozytor, producent muzyczny

Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej oryginalnych polskich muzyków. Swoją trąbką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80-tych. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo, po międzynarodową formację Universal Supersession. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, którą zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Ceniony muzyk sesyjny. Współpracuje z czołówką sceny jazzowej i gwiazdami pop. Nagrywa muzykę filmową i teatralną. Jego twórczość jest wielowątkowa. Dociera do szerokiego grona odbiorców współczesnej muzyki improwizowanej. Prowadzi dwa autorskie projekty Graal i YeShe.

www.facebook.com/antonigralak

Wydarzenia