Crash test

W ramach programu głównego Cracow Art Week KRAKERS 2020: Sztuka pojęcie otwarte (18-25 października 2020) w Galerii Apteka odbyła się wystawa zatytułowana Crash test.

CRASH TEST to interdyscyplinarna wystawa Alka Janickiego przy współpracy z artystami, którzy uczestniczą w projekcie Isolation- Confrontation (Maniucha Bikont, Mateusz Barski, Tomasz Głodek, Franciszek Araszkiewicz, Andrzej Pilichowski-Ragno, Piotr Madej, Ania Stankiewicz, Biedronka Masa). W nomenklaturze fachowej Crash test oznacza test zderzeniowy samochodu przeprowadzany w warunkach laboratoryjnych. Celem jest sprawdzenie systemów bezpieczeństwa pojazdu. Podczas testu rejestrowany jest obraz wideo (1000 kl/s) oraz sygnały z czujników umieszczonych na pokładzie samochodu oraz w manekinach imitujących pasażerów. Na wystawie można było zapoznać się z wynikami testu, którego podmiotem niekoniecznie był środek lokomocji. Po doświadczeniach pandemii crash test nabrał zupełnie nowych kontekstów.

Wystawa miała być otwarta dla zwiedzających w dniach 19 do 25 października, jednak została skrócona ze względu na zaostrzenie obostrzeń dotyczących funkcjonowania galerii sztuki.

Oficjalny wernisaż wystawy wraz z koncertem Antoniego „Ziuta” Gralaka planowany na dzień 24.10 o godzinie 19:00 również musiał zostać odwołany.

19:00 wernisaż, Apteka Janicki Gallery

19:30 koncert Antoniego „Ziuta” Gralaka, V-dj: Dorota Jabłońska-Gralak,

20:30 performance audiowizualny formacji Big Data Collective.

Mieli wystąpić Antoni „Ziut” Gralak – trąbka oraz Alek Janicki – fale mózgowe EEG. Wydarzenie miało mieć miejsce przy Bulwarach Wiślanych na tarasie CRICOTEKI.

Antoni „Ziut” Gralak – trębacz, kompozytor, producent muzyczny.

Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Swoją trąbką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, która zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Prowadzi dwa autorskie projekty Graal i YeShe.

Ceniony muzyk sesyjny, współpracuje z czołówką jazzowej sceny i wieloma gwiazdami. Związany ze scena drum’ bassową. Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej.

Pomimo sukcesu Tie Breaku zdecydował sią na karierę solową. Jego płyty, szczególnie Graal, należy zaliczyć do najbardziej interesujących kreacji w stylu, który w dużym uproszczeniu określa się jako free jazz. Podobnie jak kiedyś, tak i teraz przeciera nowe szlaki. Projekt o nazwie YeShe jest próbą przeniesienia drum’n’bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z kulturą klubową, na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki.

W 1999 roku założył pracownię Jasnachmura (obecnie Fundacja Wspierania Kultury), gdzie realizowane są projekty multimedialne, filmowe, kreowanie wizerunku w sieci, koncerty i festiwale (opis z oficjalnego Facebooka artysty https://www.facebook.com/antonigralak/).

Zapraszamy do zapoznania się z recitalami Antoniego „Ziuta” Gralaka.

Recital 1:

Recital 2:

Zrealizowano w ramach stypendium

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura w sieci.

Krakers/Wydarzenia/Wystawy