Biennale Sztuki Mediów WRO 2021 REVERSO

Maj jest miesiącem rozpoczęcia Biennale Sztuki Mediów WRO 2021, który przyjął w tym roku formułę hybrydową. Tytułowe reverso – odwrócenie i zamiana – odnosi się do pytań o znaczenie bezpośredniego kontaktu w sztuce, ograniczenia wynikające z cyfryzacji kultury i potrzebę wspólnoty.

Biennale odbywa się zarówno w przestrzeniach ekspozycyjnych Wrocławia, jak i w galeriach i salach wystawienniczych innych miejsc (program REVERSO REDUX), w tym również w Krakowie.

W ramach Biennale 13 maja o 20:30 w krakowskim Hevre miał miejsce performance Alka Janickiego Dzeus II. Wydarzenie było również transmitowane online.

REVERSO REDUX: Wrocław – Kraków / 13.05, 20:30
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Wrocław i HEVRE, Kraków

Gil Delindro (PT)
Voidness Of Touch
performans

Aleksander Janicki (PL)
Dzeus II
performans

Aleksander Janicki, DZEUS II (opis ze strony organizatora)

Performans audiowizualny z wykorzystaniem instalacji interaktywnej – generatora piorunów. Dzeus II jest urządzeniem wytwarzającym bardzo wysokie napięcie. Układ składa się z kondensatorów, oporników i iskierników. Wraz z pompą próżniową stanowi bazę działania swego rodzaju instrumentu. W historii techniki generator Marksa był wykorzystywany do wytwarzania promieniowania rentgenowskiego. W instalacji Janickiego wyładowania iskrowe elektryczne, w tym w próżni, stanowią środowisko generujące obraz i dźwięk. Performans jest rozbudowany o warstwę dźwięku generowanego intuitywnie i moderowanego za pomocą czytnika fal EEG (czytnika fal mózgowych płata czołowego). Jednym ze składowych źródeł generatywnej bazy danych jest utwór Wagnera pt. Zmierzch bogów (Götterdämmerung) – czwarta część dramatu muzycznego Pierścień Nibelunga, odtwarzany od tyłu, wspak. Na polifoniczny patchwork składają się przetworzone dźwięki muzyki konkretnej i elektronicznej. Całość sonosfery dopełnia warstwa muzyki instrumentalnej: wiolonczeli, kontrabasu, skrzypiec i saksofonu, tworzących nieregularne interwały w intuitywnym związku muzyków z performerem, zarazem czerpiących inspirację z obrazu, swego rodzaju wizualnej partytury.

Performans ma charakter multi-sensoryczny. Wyładowania elektryczne wpływają na jonizację powietrza, poprzez produkcję ozonu zmienia się skład chemiczny powietrza i jego zapach. Efektem działania instalacji jest też produkcja plazmy – materii zjonizowanej, występującej w formie skupienia przypominającej gaz złożony z cząstek naładowanych elektrycznie. Ta swego rodzaju sztuczna burza to być może natura naszego współczesnego doświadczania. Jego dopełnieniem jest hybrydowy charakter wydarzenia w którym streaming, zapośredniczenie przez media, stanowią kolejną składową refleksji odnoszącej się do opowieść o naszej kondycji. Kondycji Homo Deus? Homo Dzeus?

Gościnnie z Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia:

Alina Drożyńska – wiolonczela

Absolwentka PLM w Katowicach im. K. Szymanowskiego w klasie mgr Małgorzaty Ślęzak oraz AM w Krakowie im. K. Pendereckiego w klasie prof. Witolda Hermana. Od 1997 roku stale związana w charakterze muzyka orkiestrowego z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia ‒ jedną z wiodących krajowych oraz europejskich orkiestr kameralnych, instytucją kultury Miasta Krakowa. Jako muzyk Sinfonietty Cracovii w trakcie swojej przeszło 20-letniej kariery artystycznej współpracowała z takimi mistrzami batuty, jak K. Penderecki, J. Axelrod oraz występowała u boku wybitnych solistów m.in M. Vengerov, R. Buchbinder, M. Maisky. Współpracowała ze śpiewakami tej klasy, co José Carreras, Elīna Garanča, Marisol Montalvo czy Tomasz Konieczny. Koncertowała m.in. w Chinach, Korei Południowej, Japonii, Holandii, Finlandii, Niemczech, Austrii, Czechach i Francji, włączając w to występy na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki klasycznej na świecie oraz na najbardziej prestiżowych estradach, takich jak wiedeńskie Konzerthaus, Musikverein czy Konserwatorium Muzyczne i Teatr Maryjski w Petersburgu.

Sara Kupc – skrzypce

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, którą ukończyła z wyróżnieniem. Brała udział w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, których była wielokrotną laureatką, m.in. XIII International Music Competition w Osace (Japonia). Jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy koncertuje w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Norwegii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Ukrainie, Włoszech, Belgii, Japonii, Libanie, USA. Brała udział w wielu projektach symfonicznych oraz operowych w Polsce i za granicą. Pracowała z wybitymi muzykami i profesorami na kursach muzycznych i lekcjach mistrzowskich (np. Antoni Cofalik, Adam Kostecki). Jest laureatką nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

muzycy z Formacji HiQ:

Rafał Mazur – gitara basowa

Muzyk-improwizator, filozof, jeden z najciekawszych i najbardziej twórczych improwizatorów grających na akustycznej gitarze basowej. Zajmuje się aktywnościami dźwiękowymi związanymi ze swobodną improwizacją i soundscape. Rozwija koncept Listening Philosophy, którego rdzeniem jest praktyka słuchania służąca do zmiany liniowego systemu myślenia i percepcji na nieliniowy. W jego muzyce wolna improwizacja spotyka się z filozofią chińską i praktykami tao. Swoje koncepcje realizuje m.in. w zespole Ensemble 56, międzynarodowym trio Mockunas/Mazur/Strid oraz Mazur/Neuringer Duo, a także Kaluza/Majewski/Mazur/Suchar. W tym ostatnim składzie artyści nagrali album „Tone Hunting”, który w październiku 2013 ukazał się nakładem oficyny Clean Feed. Od wielu lat artysta działa energicznie na europejskiej scenie muzyki improwizowanej, jest zapraszany na koncerty i festiwale, oraz zaprasza zagranicznych muzyków-improwizatorów na wspólne koncerty w Polsce.
https://culture.pl/pl/tworca/rafal-mazur

Michał Dymny – gitara elektryczna

Multiinstrumentalista, improwizator i kompozytor. Gra na klawiszach oraz na gitarze elektrycznej, na której wykształcił indywidualny styl oparty między innymi na technikach sonorystycznych i preparacjach instrumentu. Współtworzył krakowski kolektyw Improvising Artists, a także projekty o nazwie Entropy, Process – Laboratory of Intuition oraz Instytut Intuicji. W latach 2008-2009 organizował Open Sessions – otwarte sesje muzyki swobodnie improwizowanej. Współpracuje z improwizatorami z wielu krajów, brał udział w festiwalach Krakowska Jesień Jazzowa, Sacrum Profanum, Audio Art, Unsound, Jazz nad Odrą, Spontaneous Music Festival, Sound Exchange, Meeting of Improvisers. Obecnie gra w zespołach Nucleon, Neal Cassady, HiQ.

Maria Anna Janicka – elektronika

Kompozytorka (digital sound) i skrzypaczka. Odbyła studia na kierunku Digital Music na University of Brighton w Wielkiej Brytanii, które ukończyła w roku 2008 z tytułem Bachelor of Arts (Honours) in Digital Music. W 2010 roku ukończyła studia na kierunku Studio Composition na Goldsmith College w Londynie w Wielkiej Brytanii z tytułem Master of Arts. Jest twórczynią instalacji dźwiękowych w tym soundscape oraz członkinią formacji intuitywnej HiQ oraz Orkiestry ElektroNova. Występowała w wielu festiwalach wraz ze światowej klasy muzykami (m.in. Krzysztof Knittel, Marek Chołoniewski, Rafał Mazur). Pracuje przy udźwiękawianiu filmów i programów telewizyjnych.

Piotr Michał Madej – sound designer

Artysta mediów, kompozytor i realizator dźwięku, członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, członek artystycznego kolektywu naukowo-badawczego GrupLab, podwójny stypendysta Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego w latach 2017 i 2019, związany z fesiwalem Audio Art Festival, Galerią i!, Sceną ATA i galerią APTEKA Janicki Gallery, ukończył kierunek Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, obecnie studiuje w Szkole Doktorskiej na ASP w Krakowie.

Andrzej Czop „czoper” – nagłośnienie

Realizator dźwięku i oświetlenia. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W czasach studenckich (1976–1993) kierownik techniczny Studenckiego Radia Centrum (pierwsze nagrania z Jackiem Kaczmarskim i Grzegorzem Turnauem). Współpracował z czołówką polskich artystów scen i estrady (m. in. Skaldowie, Grupa Pod Budą, Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Wały Jagiellońskie, Dżem, Ela Adamiak, Andrzej Poniedzielski), a także z muzykami jazzowymi (Jarosław Śmietana, Nigel Kennedy, Zbigniew Namysłowski, Jan Muniak, Old Metropolitan Band i in.). Współpracował również z Teatrem STU (Król Ubu). Z krakowskim teatrem KTO (od 1983) realizował dźwięk do wielkich widowisk plenerowych dla telewizji (m.in. Vivat Academia – 600 lat Uniwersytetu Jagielońskiego, Kantata, Na Moście, Wianki Krakowskie). W 2005 roku był członkiem ekipy technicznej realizatorów obsługujących koncerty Dnia Polskiego EXPO 2005 w Japonii. Kierownik pracowni akustycznej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie lipiec 2004 – lipiec 2009. Realizator dźwięku na stałe od 2004 roku formacji Max Klezmer Band. Nagłaśniał „Koncert na dwa mózgi, Janicki / Araszkiewicz” – pierwszy koncert w dzień otwarcia Apteka Janicki Gallery w 2019 roku.

Szczegóły na stronie:

https://wro2021.wrocenter.pl/venues/
https://wro2021.wrocenter.pl/hevre/
https://wro2021.wrocenter.pl/works/dzeus-ii/
https://wro2021.wrocenter.pl/names/aleksander-janicki/

Zapraszamy!

Performance/Wernisaż/Zapowiedzi