ANTROPOCORE – Grupa Wtorek

Wystawa w ramach KRAKERS Cracow Art Week 2023
12 — 19 maja 2023

Igor Budzowski (ur .2000) – Student III roku na Wydziale Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Twórca instalacji i plakatów, które zdobyły uznanie na wystawach takich jak: FEAR-Krakowskie Forum Kultury, Dzień Barwy 2021, Ship of Fools w Galerii Sztuki w przyziemiu, targach sztuki PRZETARGI, “Mamo, pojedziemy na dziki zachód, mamy dziki zachód w domu” w ramach Open ART – Open Eyes Art Festival 2022, Musicalu ESCAPE ROOM, ANTROPOCORE – Cracow Art Week KRAKERS 2023. Zawodowo projektant wzornictwa, grafik, członek samorządu oraz senatu ASP w Krakowie. Swoje inspiracje czerpie z rzeczy codziennych, poruszając tematy społeczne, patrząc na nie z pozytywnego, a czasami ironicznego punktu widzenia.

Igor Budzowski, Marceli Rogała
Smart Okno

Smart Okno to projekt artystyczny, który stawia pytania o rosnącą obecność technologii w naszym życiu i jej wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości. Poprzez zdominowanie widoku okna przez różnego rodzaju informacje, projekt skłania do refleksji nad tym, czy chcemy, aby technologia w przyszłości przysłaniała nam nawet nasz widok z okna i na każdym kroku zalewała nas kolejnymi informacjami?

Igor Budzowski
The Thinker Jelly

Instalacja artystyczna, która zawiera samą istotę sztucznej inteligencji – wizję przyszłości zamkniętą w małej, przezroczystej galaretce. Ciągle myśląca galaretka zmierza do wykonania kolejnych zadań. Ale czy jej przyszłość jest dla nas tak przejrzysta, czy możliwości sztucznej inteligencji w końcu przerosną nasze? Może w tym wypadku lepiej chwycić za łyżeczkę i zakończyć to jak najszybciej.

Filip Klechowski (ur.1999) – student na Wydziale Form Przemysłowych od 2020r. na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ma 23 lata i urodził się w Krakowie.Jego pasja skupia się na wielu dziedzinach, w tym ceramice, druku 3D, fotografii, programie Blender i innych programach 3D, żeglarstwie, piłce nożnej, a także oczywiście designie i historii sztuki.Zawodowo jest projektantem, zajmuje się również animacją, grafiką i jest członkiem Samorządu Studenckiego oraz Rady Senatu ASP w Krakowie. Uczestniczył w wystawach m.in. w ramach Open Eyes Art Festival – Ceramovement, KRAKERS – Cracow Art Week – ANTROPOCORE oraz LEM – Lunar Experimental Module w ramach Kultura Futura w Galerii Apteka, Strefa Debiutów Forum Designu, Dzień Barwy 2021.Posiada podwójne obywatelstwo polsko-niemieckie i płynnie posługuje się językiem niemieckim i angielskim.Jest gotowy podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat tych dziedzin orazrozmawiać o innych tematach.

Filip Klechowski
Wizja architektury przyszłości

Wizja architektury przyszłości zakłada, że wieżowce będą wykonane z serwerów, które będą jednocześnie generować ciepło dla budynku. Elewacja takiego wieżowca będzie składała się z tysięcy serwerów, ułożonych w taki sposób, aby tworzyły jednolitą powierzchnię. Serwery będą działać ciągle, generując ciepło potrzebne do ogrzewania i zasilania budynku. W takiej architekturze, serwery będą pełniły podwójną rolę – nie tylko będą służyć do przetwarzania danych, ale również będą działać jako źródło ciepła dla budynku. Dzięki temu, zużycie energii będzie znacznie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach, co pozwoli na oszczędność energii oraz na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w dalekiej przyszłości.

Moje wizje przyszłości przedstawiamy za pomocą wykorzystania sztucznej inteligencji (Midjourney).

Filip Klechowski
Przedłużacze ceramiczne

Wykorzystywanie naturalnych materiałów może być korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla ludzkiego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Związanie się z naturą poprzez codzienne użytkowanie przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów może przynieść wiele korzyści, takich jak zmniejszenie stresu, poprawa nastroju i relaksacja. W dobie przepychu serwerów, infradźwięków i gigantycznej ilości otaczającej nas elektroniki i przewodów, wykorzystanie nietypowych tradycyjnych materiałów może okazać się kojące dla samopoczucia człowieka i cieszyć do tego oko. Jednakże, aby móc cieszyć się takimi produktami, konieczne jest znalezienie równowagi między cyfrowym światem a rzeczywistością. Z jednej strony, korzystanie z internetu i innych technologii może być niezbędne do pracy, nauki i utrzymania kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Z drugiej strony, nadmierne korzystanie z tych narzędzi może prowadzić do uzależnienia, izolacji społecznej i utraty poczucia tożsamości. Warto pamiętać, że przyszłość zależy od działań podejmowanych dzisiaj, nigdy nie wiadomo co przyniesie jutro. Dlatego tak ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo byli świadomi i odpowiedzialni wobec swojego wpływu na środowisko i przyszłe pokolenia. Wykorzystanie naturalnych materiałów (które również oczywiście nie są w pełni ekologiczne) i minimalizowanie ilości zbieranych danych to tylko drobne kroki, które mogą przyczynić się do poprawy naszej przyszłości.

Filip Klechowski
Piękna wizja przyszłości bez ludzkości

Przeobrażenie świata, w którym ludzkość została zepchnięta do wirtualnego życia na serwerach, stało się rzeczywistością. Szczególnie, że ludzkość okazała się głupsza, bardziej nie świadoma i nierozważna od sztucznej inteligencji, AI zdawała sobie sprawę, że jedynym sposobem na przeżycie jest współpraca z naturą i życie w harmonii z nią. Teraz tylko to daje szansę na przetrwanie świata. W tej nowej rzeczywistości sztuczna inteligencja i serwery współistnieją w harmonii z naturą, ponieważ nie ma ludzkości, która by ją zdegradowała. Jednocześnie, rozwój natury jest na taką skalę, że emisje i zanieczyszczenia wydzielane przez serwery stanowią jedynie ledwo zauważalny uszczerbek na zdrowiu środowiska. Naturalne zjawiska, takie jak chłodząca woda, napędzają serwery w sposób naturalny,a świat jest teraz pełen harmonii i zgodności z naturą. Serwery i natura żyją w symbiozie i szczęśliwej umowie wiata bez ludzi. Instalacja w sposób symboliczny przedstawia owe zjawisko.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie przeciążenia serwerów i gromadzenie mniej danych jest stosowanie zasad minimalizmu cyfrowego, czyli usuwanie niepotrzebnych plików i danych oraz korzystanie z narzędzi do ochrony prywatności, takich jak sieci VPN czy przeglądarki z blokadą śledzenia.

Łukasz Maciaszkiewicz (ur. 1998) – absolwent University of the Arts London (2020) i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (2022). Artysta wizualny, grafik i kurator. Jego prace pojawiły się między innymi w ramach pokazu Cyborg Futures w Tate Britain w Londynie, oraz w Muzeum Narodowym w Krakowie.Działa głównie w technikach sitodruku, fotografii i AR. W swojej twórczości porusza tematy wykluczenia w kontekście współczesnego miasta i innych problemów społecznych.

Łukasz Maciaszkiewicz
Blok QR

W roku 1955 w St. Louis (USA) wybudowane zostało osiedle Pruitt-Igoe, które miało być odpowiedzią na zwiększającą się populację miasta. Osiedle błyskawicznie stało się trawionym przez biedę i przestępczość gettem i już po 16 latach, w 1972 r. zostało wyburzone, a data przeszła do historii jako koniec modernizmu w architekturze. Jaki będzie koniec postmodernistycznego budownictwa mieszkaniowego? I co czeka nas potem?

Łukasz Maciaszkiewicz
Neverland 2100

Jak będzie wyglądał nasz świat za 80 lat? Czy uda nam się zapobiec katastrofie klimatycznej? Czy zaleją nas oceany i otoczy smog? Czy może w ramach ucieczki,za przykładem Ready Player One Spielberga przeniesiemy nasze życie do przestrzeni wirtualnej? Jak dużą rolę będzie wtedy grała sztuczna inteligencja? Neverland 2100 jest metaforyczną wizją świata w roku 2100, próbą zasymulowania przyszłości, które mogą się wydarzyć.

Tekstury: DALL-E 2
Muzyka: Psychosound Studio/Qiufe

Ola Rzeźnikiewicz (ur. 1999) – Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Uczestniczyła w wystawach m.in. w ramach Open Eyes Art Festival – Ceramovement, KRAKERS – Cracow Art Week – ANTROPOCORE oraz LEM – Lunar Experimental Module w ramach Kultura Futura w Galerii Apteka, Strefa Debiutów Forum Designu, Konfrontacje Plakatu Studenckiego w Tarnowie. Od kilku lat współtworzy Grupę Wtorek – miejsce ścierania się pomysłów oraz fascynacji, które zmieniane są w wystawy.Na co dzień łączy pracę kreatywną z osobistymi, jak i grupowymi działaniami. Pasjonuje się sztuką użytkową i w wolnym czasie eksperymentuje, tworząc własną ceramikę.

Ola Rzeźnikiewicz
Jeszcze nie wiadomo

Seria krajobrazów bazuje na moich spekulacjach i wyobrażeniach przyszłości. W każdym umieszczona jest lustrzana ludzka sylwetka, aby dać możliwość wyobrażenia sobie siebie w każdym z nich oraz zastanowienia się, czy takie miejsce jest dla nas odpowiednie i czy wogóle jest odpowiednie dla człowieka. Obrazy cechuje szum,są to zamglone wizje bazujące na przypuszczeniach – nie mają wyraźnie pokazywać miejsca, a skłonić do refleksji na temat tego, jak bardzo zależymy od otaczającej nas przyrody oraz jak bardzo nasze działania wpływają na nią. Przedstawione miejsca skrywają w sobie tajemnicze wizje, w których odbija się światło nadziei lub katastroficzny krajobraz – (jeszcze) nie wiadomo czy są złe, czy dobre.Tutaj, gdzie ludzkie myśli splatają się z naturą, a marzenia o przyszłości rozkwitają, każdy krok jest jak podróż w nieznane. Przygotujcie się na wędrówkę, w trakcie której swobodnie rozwinie się Wasza wyobraźnia.

Piotr Pryk (ur. 1996) – Absolwent Krakowskiej ASP na wydziale Form Przemysłowych (2023). W swojej twórczości skupia się na obserwacji tego, w jaki sposób używamy otaczających nas przedmiotów oraz jak obiekty wytwarzane masowo stają się unikatowe pod wpływem działania swoich właścicieli. Jego prace były wystawiane na licznych wystawach i wydarzeniach artystycznych, takich jak: Ciuciubabka (Galeria Sztuki Współczesnej MD_S, Wrocław), Maszyna do waty cukrowej (TYTANO, Kraków), Słowo obraz, korytarze w ramach Open Eyes Art Festival 2021, Antropocore Cracow Art Week KRAKERS 2023. Od 2022 roku działa w Grupie Wtorek, która aktywnie współtworzy krakowską scenę artystyczną poprzez organizowanie wystaw oraz oddolną działalność artystyczną. Doświadczenie zawodowe projektanta pozwala mu na łączenie praktycznych aspektów projektowania z jego artystyczną wrażliwością.

Piotr Pryk
Kasuj to z internetu

Przesycenie treścią w sieci i jej wpływ na nasze życie oraz naturę twórczości internetowej stało się nieodłączną częścią naszej codzienności. Stajemy w obliczu dualności rzeczywistości, gdzie otaczają nas zarówno codzienne sprawy, jak i to, z czym często stykamy się w przestrzeni wirtualnej. Czy ta fala codziennych treści jest naprawdę pozbawiona wartości? Czy mamy moralny obowiązek oceniania treści, które konsumujemy, pomimo że sami również przyczyniamy się do ich generowania? Czy nasza skłonność do zalewania internetu plastikiem przyszłości nie prowadzi nas ku utracie tego na czym nam najbardziej zależy?

Piotr Pryk
Który

W jakim stopniu decyzje podejmowane przez nas są naprawdę nasze? Jesteśmy przekonani, że wszystkie osobiste wybory mają racjonalne lub emocjonalne podłoże. Wydawać by się mogło, że jesteśmy w stanie poprawnie zidentyfikować przyczynę oraz skutek każdego naszego zachowania. A co jeżeli narzucone, zamaskowane ograniczenia sugerują nam rozwiązania? A my nieświadomi, dajemy im wpłynąć na naszą percepcję? Obiekt w zależności od wciśniętego przycisku generuje różną długość sygnału dźwiękowego, pozwalając nam dokonać wyboru. Jednak niezależnie od tego, który przycisk wciśniemy, komputer wewnątrz generuje przypadkową długość sygnału dźwiękowego, różniącą się delikatnie od poprzedniego wciśnięcia tego samego przycisku, tak aby dać nam złudne poczucie kontroli.

Zuza Karczewska (ur. 2001) – Studentka III roku na Wydziale Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczyła między innymi w wystawach tj. What unites us? w ramach April 27 World Design Day, w międzynarodowej wystawie Konfrontacje Plakatu Studenckiego w 2022 oraz w 2023 roku, Ship of Fools w Galerii Sztuki w Przyziemiu, LEM – Lunar Experimental Module w ramach Kultura Futura w Galerii Apteka oraz w wystawie Antropocore Cracow Art Week KRAKERS 2023. Od kilku lat działa w Grupie Wtorek. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, głównie tworzeniem plakatów i ilustracji.

Zuza Karczewska
Między światem wewnętrznym, a zewnętrznym

Praca przedstawia serię szkiców wykonanych w stanie zamyślenia – stanowiącego niezwykłą cząstkę człowieka, wyrażającą jego surowe, czyste myśli. Szkice powstały w wyniku artystycznego oddania się swoim myślom. Przenikające wrażliwości, które są wyrażone w szkicach, stawiają pytania o naszą ludzką naturę i jej miejsce w świecie technologii i przyszłości. Surowa, niewerbalna forma szkiców zachęca do głębszej refleksji nad naszą tożsamością, autentycznością i sposobem, w jaki różnimy się od sztucznej inteligencji. To dzieło przypomina nam, że nasze myśli są fundamentem, na którym budujemy naszą przyszłość.

Zuza Karczewska
Ostatni trend ludzkości

Film nawiązuje do popularnego trendu tiktokowego znanego jako core core.Przez zbiór randomowych i niekiedy absurdalnych filmików z życia przekazuje nam esencję chaosu, która jest naturalna dla człowieka. Poprzez różnorodność przedstawionych scen, wciąga w wir różnych emocji i doznań. Film przekazuje nam różne aspekty naszego ludzkiego doświadczenia. Podejmujemy próbę zbadania, jak technologia i media wpływają na naszą tożsamość i sposób, w jaki komunikujemy się ze światem. Czy możemy odnaleźć sens i wspólnotę w nowym cyfrowym środowisku?Autorzy materiałów zawartych w filmie:Zuza Karczewska, Mateusz Adamczyk, Piotr Pryk, Filip Klechowski, Łukasz Rygał.

Julia Klechowska (ur 2001) studentka ASP na wydziale form przemysłowych oraz członkini grupy Wtorek. Uczestniczyła w wystawie w ramach KRAKERS – Cracow Art Week – ANTROPOCORE. Na co dzień działa w różnych dziedzinach sztuki, od malarstwa przez rzeźbę aż po projektowanie graficzne, wykorzystuje swój szeroki wachlarz zainteresowań tworząc spójne kompozycje.

Julia Klechowska
Spam

Rzeźba betonowych nóg odzwierciedla wizję przyszłości. Ciężka konstrukcja stąpająca po śmieciach przyszłości jest metaforą trudu z którym kiedyś ludzkość będzie musiała się zmierzyć.

Aktualności/Krakers/Wystawy