Site icon APTEKA Gallery

LEM – LUNAR EXPERIMENTAL MODULE
pasażerowie: artyści, naukowcy, badacze, grupy: artystyczne, naukowe, badawcze

Artyści i naukowcy biorący udział w projekcie LEM – Lunar Experimental Module:


Bruchnalski Filip

Dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zdobywca Grand Prix w konkursie IFLA EUROPE. Jego projekt Porządek rzeczy został zaprezentowany w BWA Tarnów w 2019 r. w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Rzeczy i ludzie. Uczestnik wystawy pokonkursowej XII Biennale Grafiki Studenckiej w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Finalista 11. Triennale Grafiki Polskiej.


Chętko Andrzej

W 1976 ukończył PWSSP w Łodzi (obecnie ASP). Do emerytury był pracownikiem dydaktycznym Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (prowadził Pracownię Działań Zintegrowanych). Projektuje okładki, plakaty i druki okazjonalne. Jako animator kultury współtworzył m. in. Festiwal Mediów Łodzi i klub Forum Fabricum. Jest współautorem polskiej edycji komiksu Maus. Pracował także jako członek redakcji „Kroniki miasta Łodzi”. Jako niezależny artysta uprawia performance i poezję konkretną. Jego prace znajdują się w kolekcjach m. in. WRO i Galerii Wymiany MoMA.


Chołoniewski Tomek (1977 – 2021)

Artysta muzycznej sceny eksperymentalnej i improwizowanej. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej (2002). W 2012 r. wydał solowy album zatytułowany Un, a w 2014 w składzie Sympli Romatikó zatytułowany nazwą zespołu. W ramach powołanego w 2013 r. Instytutu Intuicji wykonywał koncerty improwizowane wspólnie z Pauliną Owczarek, Michałem Dymnym i Rafałem Mazurem. Przez wiele lat, w ramach Formacji HiQ, współpracował z wymienionymi muzykami oraz z Alkiem Janickim performerem tworzącym wizualne partytury – przez lata w Galerii i!, Apteka janicki gallery, Muzeum Manggha, MOCAK’u i … Japonii. Współpracował m. in. z Tomaszem Stańko, Włodzimierzem Kiniorskim, Olgą Szwajgier, Krzysztofem Knittlem. Prowadził wykłady na Uniwersytecie Narodowym w Seulu, brał udział w międzynarodowych warsztatach i festiwalach muzycznych, kooperował z gwiazdami muzyki współczesnej, improwizowanej i jazzu takimi jak m. in. Phil Minton, Frédéric Blondy czy Le Quan Ninh. Był postacią festiwali Audio Art i Unsound. Był członkiem Moon2 i Theme. Komponował muzykę do filmów i spektakli. Włączył się do prac nagraniowych do płyty zespołu Morświn Rewolucjaaa (2021).


de Barbaro Natalia

Psycholożka i socjolożka, trenerka umiejętności społecznych. Autorka warsztatów dedykowanych kobietom Własny Pokój. Felietonistka „Wysokich Obcasów” i „Charakterów”. Laureatka Nagrody „Zeszytów Literackich” im. Konstantego A. Jeleńskiego za debiut. Wydała dwa tomiki wierszy: Ciemnia (Zeszyty Literackie, Warszawa 2010) i Tkanka (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017). Wiersze de Barbaro były tłumaczone na sześć języków. W 2020 roku napisała bestsellerową książkę Czuła Przewodniczka.


Długosz Mirosława

Dr inż., adiunkta w Katedrze Technologii Informacyjnych i Mediów Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zajmuje się takimi zagadnieniami jak: sztuczna inteligencja, systemy inteligentne i projektowanie robotów.


Feiglewicz Dominika

Aktorka, koordynatorka dostępności w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Absolwentka aktorstwa dramatycznego na krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Dyplom magisterski poświęciła tematowi sztuki jako terapii indywidualnej. W ten sposób przeszła do działań w teatrze z osobami wykluczonymi. Założycielka i prezeska Fundacji Migawka zajmującej się włączaniem osób niesłyszących i niedosłyszących do aktywnego tworzenia sztuki. Zdobywczyni nagrody Tukana Dziennikarzy na 41. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za „konsekwencję w poszukiwaniach artystycznych, w których język migowy zamienia się w gest performatywny i staje się pełnoprawną formą wyrazu, istniejącą na scenie równolegle ze śpiewem Natalii Orkisz oraz za pokazanie, że można śpiewać, nie wydając z siebie głosu”. Laureatka nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie polskiej piosenki na 41. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracowała z Alkiem Janickim w ramach akcji: Dziękujemy i Isolation Confrontation.


Gijbels Fred

Absolwent Uniwersytetu w Amsterdamie w dziedzinie nauk behawioralnych – psychologia eksperymentalna (1970). W latach 60. aktywista, wiceprzewodniczący Krajowego Związku Ruchów Studenckich. Przebywał w Pradze tuż przed inwazją wojsk Układu Warszawskiego. W latach 70. pracownik naukowy na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Lejdzie. Uczył psychologii eksperymentalnej i prowadził w tej dziedzinie badania. W latach 80. doradca polityczny w Ministerstwie Finansów i w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Radny miejski i przewodniczącym grupy parlamentarnej socjaldemokratów w mieście Alphen a/d Rijn/ NL. W latach 1993 – 2016 doradca w dziedzinie administracji publicznej (Public Affairs) dla krajów byłego bloku wschodniego (kraje bałtyckie, kraje z Grupy Wyszehradzkiej, Bałkany, Rumunia, Uzbekistan, Azerbejdżan, Gruzja). Tworzy „fobiekty” i zajmuje się fotografią.


Głodek Tomek

Artysta grafik, animator, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Reżyser i twórca artystycznych filmów animowanych, wideoklipów scenicznych oraz licznych spotów reklamowych i prezentacji. Jego autorskie filmy animowane wyświetlane były na czołowych światowych festiwalach m.in. Barcelonie, Lipsku, Norwich, Belgradzie, Krakowie oraz w Centrum Pompidou. Beneficjent grantów Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Inspirują go rozwiązania formalne twórców animacji ery analogowej – zarówno w sferze technologii, jak i języka narracji.


Gralak „Ziut” Antoni

Trębacz, kompozytor, muzyk sesyjny, producent muzyczny, współtwórca jazz-rockowej formacji Tie Break. W latach 80. związany z nurtem polskiego off jazzu. Występował ze Sforą, Woo Boo Doo, Free Corporation. Grał z orkiestrą Jerzego Miliana i z punkową Śmiercią Kliniczną. Był członkiem Young Power. Lider grup Graal i YeShe. Współpracował i nagrywał z m. in. Twinkle Brothers, Voo Voo, Automatik, Stanisławem Sojką, Jass Tri, Masala Sound, Marcinem Świetlickim, Tymański Yass Ensemble. W 2021 Ziut Gralak na zaproszenie Alka Janickiego, w ramach akcji w przestrzeni publicznej Tabula Rasa odegrał hejnał Wesołej i w ten sposób symbolicznie przesunął środek krakowskiego uniwersum z Rynku Głównego do epicentrum kwartału Wesoła, czyli centrum miasta przyszłości e-Polis.


Hapchenko Veronika

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2021). Stypendystka Fundacji Elizabeth Greenshields (2017), Rektora ASP w Krakowie (2019). Finalistka 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2021). Otrzymała wyróżnienie regulaminowe na 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 oraz wyróżnienie „Magazynu Szum”. Autorka wystawy indywidualnej w Galerii i! w Krakowie (2021). Obecnie artystka bada początki rewolucji październikowej oraz pojawiające się równolegle motywy ezoteryzmu i okultyzmu, które miały oddziaływać na postawy artystów, pisarzy i poetów w tamtym czasie.


Iwata Miho

Artystka performance, choreografka, scenografka. Mieszka w Krakowie od 1986 r. Ukończyła architekturę na uniwersytecie w Kioto, studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Występowała m.in. w galerii Krzysztofory, Otwartej Pracowni, CSW Zamek Ujazdowski, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Bunkrze Sztuki, na festiwalach w Chinach oraz Japonii. Wykonywała serię performances razem z muzykami z Improviser’s Ensemble Homo Electrus oraz serię improwizacji Tysiąc Snów. Dokumentacje wideo z jej występów performance znajdują się w Małopolskiej Kolekcji Znaki Czasu. Jej twórczość ma wymiar transkulturowy, spajający pierwiastki Wschodu i Zachodu w uniwersalny przekaz. Ostatnio wykonała performance w Muzeum Narodowym w Krakowie w aranżacji muzycznej Małgorzaty „Tekli” Tekiel towarzyszący wystawie „Hokusai. Wędrując…”.


Jajszczyk Andrzej

Profesor nauk technicznych. członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Dyrektor Narodowego Centrum Nauki (2011 – 2015), wiceprzewodniczący Europejskie Rady ds. Badań Naukowych. Specjalizuje się w sieciach i węzłach telekomunikacyjnych. Przedmiotem jego zainteresowań badawczych są: metody analizy i syntezy cyfrowych pól komutacyjnych, w tym pól ATM, a także gigabitowych sieci optycznych, zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi. Studia ukończył na Politechnice Poznańskiej (1974), gdzie pracował przez wiele lat. Od 1999 roku związany z Katedrą Telekomunikacji Wydziału Informatyki Elektroniki i Telekomunikacji. 


Janicka Maria

Kompozytorka (digital sound), twórczyni instalacji dźwiękowych i autorka opracowań muzycznych produkcji filmowych. Absolwentka Goldsmith College w Londynie oraz University of Brighton. Komponuje muzykę do teatru, w filmie pracuje jako asystentka operatora dźwięku oraz samodzielnie jako operatorka dźwięku. Współpracowała przy takich produkcjach jak: Planeta Singli 3, My Name is Sara, Przyjaciółki, Misja Afganistan, Przepis na życie, Listy do M, Hotel 52 czy Los Numeros. Należy do formacji HiQ, członkini Orkiestry ElektroNova. Prowadzi zajęcia umuzykalniające metodą Edwina E. Gordona.


Janicki Alek

Artysta intermedialny, performer, grafik, fotograf, scenograf, twórca wideo i multisensorycznych instalacji interaktywnych, twórca projektów architektonicznych (m. in. Pawilon Polski na Expow Japonii 2005, Europejskie Centrum Budo – Dojo Stara Wieś 2009, Teatr KTO w Krakowie 2021). Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swoich artystycznych działaniach korzysta z najnowszych technologii jak AR, VR. Reżyser akcji w przestrzeni publicznej o charakterze parateatralnym i hybrydowym, opartych na projekcji, mappingu i wielokanałowym dźwięku strefowym. Założyciel Big Data Collective oraz zajmującej się performance Formacji HiQ, która łączy muzyczną improwizację z obrazem. Akcje oparte są na strategii muzyki intuitywnej i generatywnej, w której obraz tworzony w czasie rzeczywistym przez performera, staje się dla muzyków partyturą. Twórca interdyscyplinarnej platformy dyskursu kulturowego Kultura Futura, Fundacji AYA Found, Galerii i!, Apteka Janicki Gallery. Od 2002 pozostaje w dialogu z kulturą Japonii. Współpracuje z japońskimi artystami, swoje projekty prezentuje w Japonii czego zwieńczeniem była przekrojowa wystawa indywidualna w Tokio w Tresures Gallery pt. West-East-Infinity zorganizowana z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polska a Japonią. Uczestnik edycji Tatsuno Art Projekt. W 2019 roku zainicjował Międzynarodowe Forum Kultura Futura – interdyscyplinarne przedsięwzięcie tworzące platformę do współpracy i twórczego dialogu pomiędzy obywatelami, instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, uniwersytetami i światem biznesu w celu kształtowania opartego na nowych technologiach dobrostanu symbolicznego miasta przyszłości e-Polis. Twórca Międzynarodowego Biennale Sztuki i Technologii przyszłości której pierwsza edycja ma się odbyć w MOS na jesieni br. Pomysłodawca i kurator projektu LEM – Lunar Experimental Module.


Janicki Mateusz

Aktor teatralny i filmowy, absolwent krakowskiej PWST (2006) i stosunków międzynarodowych Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera. Współzałożyciel i członek krakowskiej grupy Impro Krk. Instruktor narciarski związany z krakowskim klubem Yeti. W 2004 roku zadebiutował na deskach Teatru Starego w Krakowie w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa (reż. Krystian Lupa). Od lat związany z Łaźnią Nową. W latach 2011 – 16 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Od 2019 roku aktor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Współpracował m. in. z Piotrem Bikontem, Wojtkiem Klemmem, Wiktorem Rubinem, Bartoszem Szydłowskim, Jarosławem Tumidajskim i Michałem Zadarą. Role filmowe w produkcjach m. in.: Czas honoru, Singielka, Na dobre i na złe, Powidoki.


Janicki Paweł

Artysta medialny, autor muzycznego performance, zajmuje się muzyką generatywną i mikro dźwiękami, twórca fraktalnych animacji. Jego kompozycje oparte są na algorytmach i interaktywnych systemach. Do swoich działań wykorzystuje, oprócz oprogramowania własnego autorstwa, technologie wojskowe i komercyjne oraz globalną sieć Internetu. Twórca traktuje Internet – jak sam tłumaczy – nie jako narzędzie działające w określony sposób, lecz jako przestrzeń, którą można obserwować. „Interesują mnie zwłaszcza te możliwości Internetu, które powstają w momencie jednoczesnej aktywności ogromnej liczby użytkowników”. Przykładem wykorzystania sieci jest dzieło Net Eater. Na Warszawskiej Jesieni w 2010 r. publiczność miała okazję uczestniczyć w interaktywnej instalacji Mapping Chopin. Ciekawą pracą był EU Tracer, audiowizualny performancer, prezentowany w przestrzeni publicznej wybranych miast należących do europejskiej wspólnoty, którego struktura oparta była na przetworzonych informacjach pobranych z serwisów instytucji publicznych UE, połączony z improwizacjami muzycznymi. W spektrum zainteresowań artysty są nowe technologie i sztuka mediów w perspektywie posthumanizmu.


Kowalska Karolina

Artystka i projektantka. Tworzy projekty światła i aranżacje przestrzeni. Autorka lightboxów, instalacji site-specific, obiektów, fotografii i wideo. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała w Hogeschool Gent na wydziale filmu i animacji. Uczestniczka programu rezydencjalnego w Forum Stadtpark – Graz (2006) oraz rezydencji artystycznej w Location One w Nowym Yorku (2010 – 2011). Brała udział w programie Artist Pension Trust Berlin. Laureatka stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska (2010). Współpracuje z Amateur Cities i Ladies, Wine & Design Kraków. Prowadzi studio projektowania graficznego NONSTOPKOLOR. Wzięła udział w wystawie Botaniczne poszukiwania w Muzeum Manggha (2021).


Kozioł Wiktoria

Asystentka w Katedrze Nauk o Sztuce Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwentka psychologii i historii sztuki Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz doktoranckich studiów na Wydziale Historycznym UJ. Interesuje się współczesną sztuką zaangażowaną społecznie i politycznie. Współpracuje z magazynem „Szum”.


Kudelska Marta

Prof. dr hab. kieruje Katedrą Porównawczych Studiów Cywilizacji Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka indologii i filozofii UJ. Jej główne badania związane są z filozofią indyjską, przede wszystkim z jej nurtami nirgunicznymi, zapoczątkowanymi w Upaniszadach, a kontynuowanymi w bramińskiej darśanie – adwaita-wedancie. Łączy pracę historyka filozofii z rolą tłumacza tekstów sanskryckich. Interesuje się poszukiwaniem adekwatnych narzędzi metodologicznych do tak precyzyjnego oddania  problematyki filozofii indyjskich, aby się stała zrozumiała także dla osób znających tylko filozofie zachodnie. Pokrewnym nurtem badań jest dialog, w jego wielu wymiarach i aspektach, przede wszystkim dialog międzykulturowy i międzyreligijny.


Kus Agata

Absolwentka (2012) i doktora Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Asystentka w prywatnym atelier Pauliny Ołowskiej (2010 – 2016). Zajmuje się malarstwem i wideo. Laureatka Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 we Wrocławiu. W roku 2017 została nominowana do Nagrody Spojrzenia Deutsche Banku i Zachęty. W roku 2011 i 2018 była nominowana do stypendium szwajcarskiej Fundacji Vordemberge-Gildeward. W 2020 zdobyła pierwsze miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki (ex aequo Łukasz Patelczyk). Jej obrazy znajdują się m. in. w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Narodowym w Gdańsku. Maluje głównie ludzi. „Charakterystyczna dla jej malarstwa równoczesna wielość narracji, spojona w jedną kompozycję, pozwala na wielowątkowe czytanie obrazu: poszczególnego tematu lub syntezy ich wszystkich, układających się w nowe znaczenia. Nieoczywistość i dwuznaczność tych obrazów otwiera wiele możliwości interpretacji oraz podążania za ich niezwykle fascynującą narracją”.


Maciejewska Olimpia

Absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim (1990). W latach 1990 – 1992 asystentka Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Krakowa, specjalistka ds. informacji prasowej w Biurze Informacji krakowskiego Magistratu (1992 – 98). W 1999 roku otworzyła galerię sztuki współczesnej, która działa do dzisiaj pod nazwą Galeria Olympia. W 2004 wraz z Fredem Gijbelsem i Marcelim Kwaśniewskim powołała Fundację Freda Gijbelsa, która realizuje małe projekty z zakresu kultury i sztuki, a ostatnio mediacji. Autorka książki „Opowiadania Balbiny”. Absolwentka kierunku sztuka współczesna na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (2021).


Madej Piotr

Artysta intermedialny, kompozytor, realizator dźwięku. Jego prace powstają na styku muzyki, animacji, symulacji fizycznej, AR i programowania. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Jego prace były prezentowane w kraju i za granicą, m. in. na Festiwalu Audio Art w Krakowie (2013), ArtScience Interfaculty w Hadze (2016), Centrum Sztuki WRO (2018) oraz wystawach zbiorowych Eko – Techno – Artmobil w Krakowie (2017) czy Ogród – Widzialne/ Niewidzialne w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2017-2018).


Makłowicz Robert

Krytyk kulinarny, dziennikarz, publicysta, podróżnik, youtuber. Badacz dziejów Europy Środkowej za czasów panowania dynastii Habsburgów. Studiował prawo i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publicysta „Gazety Wyborczej” (1993 – 2004), „Wprost” (2002 – 2005), „Newsweek Polska” (2005 – 2009). Prowadził program „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza” w programie drugim telewizji publicznej. Autor książek, m. in. CK kuchnia (2001), Cafe Museum (2010), Dalmacja. Książka kucharska (2016) oraz wspólnie z Piotrem Bikontem Dialogi języka z podniebieniem (2003) i Stół z niepowyłamywanymi nogami (2007). W 2020 r. uruchomił autorski kanał w serwisie You Tube, na którym publikuje filmy o tematyce kulinarnej i historycznej.


Matyja Rafał

Historyk, politolog. Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, historyk, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor książek, m. in.: Konserwatyzm po komunizmie (2009), Rywalizacja polityczna w Polsce (2013), Wyjście awaryjne (2018), Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością (2021).


Mazur Rafał

Improwizator grający na akustycznej gitarze basowej. W muzyce łączy improwizację z filozofią wschodu i praktykami tao. Autor pierwszej płyty z muzyką swobodnie improwizowaną na akustycznej gitarze basowej solo Sonor Forms (2009). Brał udział w festiwalach: Krakowska Jesień Jazzowa, Krakowski Letni Festiwal Jazzowy, White Night w Tel Avivie, White Night w Rzymie, Microfestival of Insubordinations w Genewie, JazzBez Ljubljana Jazz Festival, Beograd Jazz Festival, Audio Art, Adlibitum. Współpracował z muzykami światowej sceny free improvisation: LaDonna Smith, Misha Feigin, Frederic Blondy, Lisa Ullen, Charlota Hug, D’incense, DD Kern, Susana Gartmayer, LeQuan Ninh, Zsolt Sores. W 2018 wykonał wspólnie z Pauliną Owczarek i Tomkiem Chołoniewskim w Bunkrze Sztuki Miastoimprowizacje. Była to „indeterministyczna improwizacja tworzona przez miasto i muzyków-improwizatorów”. Opublikował książkę Wielki Dźwięk nie brzmi. Daoistyczna praktyka dźwiękowa w kontekście wybranych nurtów współczesnej sztuki i filozofii (2019).


Miyanaga Masakazu

Urodził się w Oita w Japonii. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu w Fukuoce (1993) oraz studia na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu w Tsukubie (1995). Pracował jako wolontariusz z ramienia JICA w Domu Kultury w Myślenicach (1995 – 1998). W latach 1999 – 2003 odbył staż na Wydziale Grafiki i Wydziale Konserwacji i Restauracji ASP w Krakowie. Ostatnie wystawy indywidualne: 2010 – Galeria Keio-hyakkaten (Tokyo, Japonia), galeria U Anjela (Keźmarok, Słowacja), 2014 – Tatsuno Art Project (Hyogo, Japonia), 2015 – „Styl Japoński – Styl Piękny” w Muzeum Historii Katowic, 2018 – Tatsuno Art Project in Kraków, Muzeum Manggha.


Niewodniczański Jerzy

Prof. dr hab., fizyk i geofizyk, profesor honorowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie., członek Komitetu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, członek Komisji Zagrożeń Cywilizacyjnych Polskiej Akademii Umiejętności. Ukończył Wydział Geologiczno-Poszukiwawczy AGH. W latach 60. i 70. sekretarz naukowy Instytutu Techniki Jądrowej oraz kierownik Zakładu Geofizyki Jądrowej ITJ. Prorektor ds. Kształcenia AGH (1985 – 1988). W 1988 r. wybrany na dyrektora Instytutu Fizyki i Techniki Jądrowej), a po przekształceniu instytutu w wydział – na pierwszego dziekana Wydziału Fizyki i Techniki Jądrowej AGH.  Prezes Państwowej Agencji Atomistyki (1992 – 2009). Nadzorował instytucje naukowe atomistyki w Polsce oraz reprezentował Polskę na forum międzynarodowym (m. in. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w Wiedniu, CERN w Genewie). Pasją prof. Niewodniczańskiego są góry. Był przewodnikiem tatrzańskim, taternikiem i instruktorem alpinizmu oraz uczestnikiem wypraw alpinistycznych, między innymi w Andy peruwiańskie i  Hindukusz afgański.


Pilichowski-Ragno Andrzej

Artysta fotografik, ilustrator książek dla dzieci. Urodził się w Rzymie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował także fotografię pod kierunkiem profesora Zbigniewa Łagockiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Prowadzi zajęcia z fotografii na krakowskiej Politechnice oraz w wielu placówkach artystycznych Krakowa. Zawarta w jego twórczości idea ma na celu „ukazanie uniwersalności i ponadczasowości zjawisk oraz odejście od podziałów geograficznych jako sposobu porządkowania, odczuwania i rozumienia świata”. Artysta ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i grupowych, m.in. w Warszawie, Rzymie, Paryżu i Tokio. Jest również laureatem nagród, wyróżnień i międzynarodowych stypendiów artystycznych, takich jak wiedeńskie X-change Culture Science Competition czy I nagroda w konkursie „Świat przyjazny dziecku” w Warszawie.


Placek Tomasz

Filozof, prof. dr hab. Ukończył filozofię i fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Zakładzie Epistemologii Instytutu Filozofii UJ. Interesuje się filozofią fizyki, szczególnie kwantów i teorią względności, ontologią, teorią sprawstwa. Pracuje nad teorią rozgałęziających się historii i jej zastosowania do kwestii takich jak determinizm i przyczynowość, interpretacje prawdopodobieństwa, interpretacje mechaniki kwantowej, zagadnienie ludzkich działań sprawczych. W 2021 roku ukazała się książka Branching Space-Times: Theory and Applications, której jest współautorem obok Nuela Belnapa i Thomasa Muellera. Autor książek: Is Nature Deterministic? (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2000) oraz Intuitionism and Intersubjectivity (Kluwer Academic Publishers, Dordrecht 1999).


Prus Maciej Piotr

Pisarz, poeta, dziennikarz, współwłaściciel klubu Piękny Pies. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był członkiem redakcji miesięcznika „Kontakt” oraz pisma „Bez Dekretu”. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Max” oraz tygodnika „Przekrój” Współpracował z Galerią Olympia jako kurator sztuki. Opublikował dwa tomiki wierszy, w tym Czy ktoś o mnie pyta?, zbiór opowiadań Błędnik, powieści: Kukły, Wyznania właściciela klubu Piękny Pies, Wyspa i inni ludzie. Dystopijna Przyducha okazała się z czasem historią bliską realnej rzeczywistości.


Sasnal Wilhelm

Malarz, twórca filmowy (korzysta z kamery 8 i 16 mm), twórca komiksów (Życie codzienne w Polsce, 2001; Lawa 2014)), autor murali (pamięci Jacka Kuronia przy Złotej w Warszawie, 2020), publikował ilustracje w tygodniku „Przekrój”. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z malarstwa uzyskał w 1999 r.). Należał do działającej w latach 1996 – 2001 Grupy Ładnie. Laureat Grand Prix 34. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” (1999). Zdobywca nagrody „Pegaza” w dziedzinie sztuki (2003). Uhonorowany nagrodą artystyczną Van Gogh Biennal Award Amsterdam 2006 dla najbardziej interesującego artysty. W 2006 r. znalazł się na pierwszym miejscu ogłaszanej przez magazyn sztuki „Flash Art” listy 100 najważniejszych młodych artystów świata. Na koncie ma wiele wystaw indywidualnych i grupowych w instytucjach sztuki o znaczeniu globalnym m. in. w Saatchi Gallery, Centrum Pompidou, Stedelijk Museum, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, galerii Whitechapel w Londynie. W 2021 w Palazzo Donà Brusa w Wenecji Fundacja Signum zorganizowała pokaz filmów artysty pn. Zabić nudę, na którym wyświetlono m. in najnowszy Zabić Nudę oraz Koreks z 2015 r. Punktem wyjścia narracji Koreksu jest wizyta bohatera w starym domu rodzinnym i odkrycie niewywołanej taśmy filmowej z materiałem sfilmowanym 25 wcześniej. „W filmie splatają się wspomnienia pierwszych doświadczeń związanych z nauką wywoływania taśmy z wyobrażeniami bohatera o tajemniczej zawartości niewywołanej rolki filmowej”. Ostatnia wystawa indywidualna w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Taki pejzaż (do 10.01.2022) odnosi się do widzianego i obserwowanego z dystansu krajobrazu po Zagładzie.


Sigsworth Guy

Kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Pracował z artystami różnych nurtów muzycznych m. in. Seal, Bjork, Goldie, Madonna, Britney Spears, Kate Havnevik, Bebel Gilberto, Mozez, David Sylvian, Alanis Morissette. Współpracował również z wieloma uznanymi muzykami instrumentalnymi jak Talvin Singh, Jon Hassell, Lester Bowie. Był założycielem i członkiem zespołu Frou Frou.


Simon Janek

Autor instalacji interaktywnych, wideo, obiektów i akcji artystycznych. Studiował socjologię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako artysta zadebiutował w 2002 r. na krakowskim festiwalu Novart.pl. Laureat Nagrody Deutsche Banku Spojrzenia (2007). W 2008 r. został zaproszony do udziału w Manifesta. W 2009 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie pokazał Wentylator na wystawie Niezwykle rzadkie zdarzenia. Wystawa znalazła się w programie projektu łączącego działania artystów z badaniami naukowców i kulturoznawców, odnoszące się do problemu przypadkowości i jej wpływu na bieg historii. Przypadek decydował o podlewania roślin w Zachęcie na wystawie Wolność od-zysku. O tym, do której doniczki z florystycznej instalacji ma trafić woda, decydował rzut kostką. W 2019 r. odbyła się wystawa Syntetyczny folklor w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, zbudowana wokół wydrukowanej przez artystę na drukarce 3D własnej retrospektywy. Retrospektywa przybrała postać abstrakcyjnego wzoru wskazującego spektrum zainteresowań twórcy, w którym mieszczą się globalizacja, geografia polityczna, spekulacje finansowe sztuczna inteligencja, postkolonializm oraz syntetyczny folklor.


Skolias Jorgos

Wokalista i kompozytor. Zgłębia tajniki dawnych technik wokalnych. Opanował sztukę śpiewania harmonicznego. Swobodnie porusza się w nowatorskich nurtach bluesa, rocka i jazzu. Zawodową działalność jak wokalista rozpoczął w 1982 r. z zespołem Krzak. Eksperymentował w grupach Nurt, Tie Break, Pick Up, Free Cooperation, Współpracował z grupą Osjan, ze Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Krzysztofem Knittlem. Wokalista Young Power (1988 – 99). Wydał wspólnie z braćmi Bartłomiejem i Marcinem Olesiami album Sefardix (wyd. For Tune, 2013).


Surowiec Łukasz

Artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, artysta wideo, autor instalacji w przestrzeni publicznej. Ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W spektrum jego zainteresowań twórczych znajdują się problemy społeczne i polityczne. W 2012 r. w ramach Berlin Biennale zrealizował projekt Berlin – Birkenau. Artysta wykopał kilkaset młodych brzóz z terenu dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau i przewiózł do Berlina, by tam rozdać sadzonki mieszkańcom, którzy mogli przesadzić je w przestrzeni publicznej miasta. Projekt przybrał formę współczesnego pomnika pamięci. Innymi realizacjami z zakresu sztuki zaangażowanej społecznie były Poczekalnia (2013), Skup łez (2014), Poziomica (2014). Charakter partycypacyjny miały działania Szczęśliwego Nowego Roku zrealizowane przy współudziale z osobami bezdomnymi. W 2017 r. został finalistą konkursu Spojrzenia. W 2021 w Ośrodku Kultury Plastycznej w Kaliszu pokazał Herbarium odnoszące się do „niemiejsc pamięci”.


Szaciłowski Konrad

Prof. dr hab. Kierownik Zakładu Fotofizyki i Elektrochemii Półprzewodników w Akademickim Centrum Materiałów i Nanotechnologii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmował się chemią nieorganiczną, fotochemią i pewnymi aspektami biochemii. Po habilitacji podjął pracę na Wydziale Metali Nieżelaznych AGH. Jest twórcą nowej gałęzi nauki – infochemii – która łączy elementy chemii i inżynierii materiałowej z elektroniką i teorią informacji. Prace doświadczalne doprowadziły do konstrukcji sztucznego neuronu, w którym przepływ prądu, wywoływany przez reakcje chemiczne, prowadzi do zaawansowanych procesów informatycznych.


Ulasiński Cezary

Ekspert w dziedzinie planowania i zarządzania strategicznego, konsultacji społecznych oraz specjalista w zakresie jakościowych badań społecznych. Badacz kultury. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opracował kilkadziesiąt programów strategicznych dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dla innych instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Jest specjalistą w jakościowych badaniach społecznych, a także w badaniach w działaniu, które włącza w procesy partycypacyjne.


Ustynowicz Adam

Producent i reżyser filmowy. Ukończył Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej i reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Ekspert w dziedzinie upowszechniania wiedzy o nowych technologiach oraz ich wpływie na środowisko naturalne i kulturowe. Autor ponad 200 filmów i programów telewizyjnych z dziedziny rozwoju społeczeństwa informacyjnego, badań kosmicznych oraz ochrony środowiska naturalnego. Producent kampanii społecznych w tych dziedzinach. Popularyzator twórczości Stanisława Lema, astronautyki oraz historii polskiego lotnictwa. Film Ustynowicza Chopin – The Space Concert z 2012 r. zdobył Grand Prix na fes­tiwalu w Monaco. Jest pierwszym filmem muzycznym nakręconym w kosmosie. Zainspirowani muzyką Chopina astronauci wykorzystali każdą wolną chwilę do robienia zdjęć filmowych. Ścieżka dźwiękowa składa się z utworów Fryderyka Chopina, które zabrał w kosmos płk George D. Zamka, dowódca wyprawy STS-130 Endeavour.


Wysakowska-Walters Ela

Artystka posługuje się różnymi mediami, często łącząc tradycyjne z nowymi. Dyplom magisterski obroniła na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w zakresie Intermediów w 2011 r. Działa w domenie sztuki w przestrzeni publicznej. Często pozostawia swoje prace ukryte w mieście, przeznaczając je dla przypadkowych przechodniów. Artystka odnosi się do zagadnień z pogranicza nauki o języku, neurobiologii, biologii i psychologii. Pracuje jako asystentka w Katedrze Metod Sztuki Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej praca Atlas nudy przynależy do kategorii „radykalnej kartografii”. Posługuje się prostymi technikami, np. rysunek tuszem, by zgłębić istotę nudy i intuicji.


Yabuta Shoichi

Kompozytor. Studiował kompozycję w Tokyo College of Music (Tokyo ondai) u Akiry Nishimury, Tomiko Kojiby, Arimy Reiko, Fujiwary Yutaki, Izuki Kunihiko i Bruce’a Starka. Studiował także tradycyjną sztukę azjatycką (muzykę, kaligrafię, religię, estetykę, kosmologię itp.), która wywarła głęboki wpływ na jego twórczość kompozytorską. Jest laureatem wielu nagród: II nagroda w konkursie Japan Music Competition (2009, 2010, 2011), Olivier Messiaen Prize (2012), Wiener Konzerthaus Prize (2013), I nagroda w konkursie Sorodha (2013) oraz II nagroda w New Note w Chorwacji (2014). Katalog jego twórczości zawiera ogromną liczbę utworów od instrumentu solowego po orkiestrę.


Zespoły:


CSW Wiewiórka

Alternatywna, niezależna, działająca w formie stowarzyszenia, instytucja sztuki powołana przez kolektyw artystów w 2019 r. Pełni funkcję pracowni artystycznych, galerii, miejsca dla działań aktywistycznych. Konsoliduje środowisko twórców i pełni rolę lokalnego łącznika. Frontowymi postaciami Wiewiórki są artywiści: Bartolomeo Koczenasz i Cecylia Malik. CSW Wiewiórka ulokowała się w dawnym składzie solnym przy ul. Na Zjeździe w Krakowie, miejscu przeznaczonym docelowo przez władze miejskie na oficjalną instytucję kultury pn. „Planeta Lem”.


Grupa Wtorek

Tworzą ją studentki i studenci wzornictwa na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuki Pięknych: Ola Rzeźnikiewicz, Zuza Karczewska, Zofia Saługa, Filip Klechowski, Piotr Pryk i Igor Budzowski, student Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuki Pięknych Łukasz Rygał oraz student Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Łukasz Maciaszkiewicz. Artyści realizują swoje projekty w przestrzeni Publicznej.


Ha!Art

Niezależne wydawnictwo. Ha!art na początku było interdyscyplinarnym magazynem poświęconym nowej kulturze, prowadzonym przez redaktora naczelnego Piotra Mareckiego. Obecnie Korporacja Ha!art to krakowska instytucja ukierunkowana na promowanie najnowszych zjawisk w kulturze. Wydaje młodą prozę i poezję, przekłady literatury zagranicznej, albumy, antologie, książki teoretyczne. Korporacja jest organizatorem festiwali, wystaw, konkursów literackich, sesji naukowych, spotkań poświęconych nowej kulturze. Podmiotem asygnującym przestrzeń do dyskusji na tematy spoza oficjalnego obiegu kultury jak literatura mniejszości seksualnych, literatura Internetu, liberatura, avant pop.
Koło Naukowe Open Vibes. Założyciele: Lena Witkowska, Filip Czaja i Erwin Jeneralczyk. Powstało z potrzeby wzmacniania działań skierowanych na badanie motywu oddziaływania dźwięku na organikę.


Koło Naukowe Open Vibes

Lena Witkowska – Artystka intermedialna, pracująca od lat w przestrzeni muzyki, teatru, sztuki nowych mediów, sztuki społecznej. Z wykształcenia Kulturoznawca (US, UAM), ukończyła XII Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice, obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na II stopniu Intermediów. W sztuce kieruje się technikami eksperymentalnymi, procesualnymi, badawczymi, sięga nowych rozwiązań w wykorzystaniu różnych narzędzi do wytwarzania dzieł i działań artystycznych.

Erwin Jeneralczyk – Artysta dźwiękowy wypowiadający się w formule nowych mediów. Autor instalacji interaktywnych i wideoartów. W swoich dziełach często podejmuje tematykę generatywności, przypadku oraz języka. Współzałożyciel grupy muzycznej Dukt, z którą występował w licznych projektach artystycznych w Polsce i mniej licznych zagranicą. Absolwent Wydziału Intermediów na ASP im. Jana Matejki w Krakowie.

Czaja Filip – Artysta wypowiadający się w dźwięku, grafice oraz formach pośrednich, także w formie działań performatywnych. Członek Re-Publiki Artystów. Występował m.in. na zamku królewskim na Wawelu czy w Szafirowej Pracowni Stanisława Wyspiańskiego. Współzałożyciel zespołu DUKT – grupy tworzącej muzykę eksperymentalną z pogranicza sound art. Absolwent Wydziału Intermediów na ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Od dziecka pasjonują go rzeczy tajemnicze, mistyczne i duchowe, co eksploruje od lat w swoich dziełach i działaniach artystycznych.

Filip Czaja, Erwin Jeneralczyk i Lena Witkowska założyli Koło Naukowe Open Vibes. Powstało ono z potrzeby wzmacniania działań skierowanych na badanie motywu oddziaływania dźwięku na organikę.


Obcy w mojej szafie / Vintydże

Przestrzeń dzielona przez Agnieszkę Zieleziecką-Krukowską i Ewelinę Cichowlas przy Józefińskiej w Krakowie po sąsiedzku z galerią Apteka janicki gallery. Agnieszka „podgląda” japońskich projektantów i proponuje proste fasony, a Ewelina upowszechnia lata 70. i odsłania inspiracje Patti Smith. Rock and Roll i minimalizm w jednym miejscu! Obie nadają nowe życie starym ciuchom.


Dream Team – technologia dla sztuki

Między innymi wsperają Apteka janicki gallery od strony technologicznej. W ramach współpracy w trakcie wernisażu LEM – Lunar Experimental Module prezentowali wraz z Robertem Makłowiczem drukarkę do druku jadalnym tuszem.

Exit mobile version